Blog o podróżach, zwiedzonych miejscach, kolejnictwie i miłośnikach kolei, kolekcji pocztówek tych otrzymanych nie oficjalnie. Tutaj Postcrossing i deltiologia, czyli filokartystyka wiodą swój prym. Czasem także filatelistyka, magnesy, znaczki turystyczne i wszelkie inne kolekcjonerstwo. Od tak po prostu mój blog, ponieważ interesuje mnie świat ludzkich spraw i wszystko co z nim związane. | | P.S. Pocztówki z Postcrossing ID tutaj: otrzymane / received postcards |

Katedra Św. Piotra i Pawła w Brnie


"Katedra Świętych Piotra i Pawła w samym centrum Brna w Czechach dominuje na wzgórzu Petrov nad miastem i do dzisiaj stanowi jego symbol. 
  Pierwotnie świątynię zbudowano w stylu romańskim, w XIII w. przebudowano w stylu gotyckim, a w ciągu wieków (XIX i XX w.) zyskała formę neogotycką. Podczas ostatniej modernizacji ukończono również dwie wieże świątyni. 
  Wnętrze katedry prezentuje styl barokowy, dla zwiedzających przeznaczona jest krypta z ekspozycją dotyczącą historii miejsca i wieża ze skarbcem. Katedra jest główną świątynią diecezji brneńskiej w Republice Czeskiej i najważniejszym zabytkiem architektury Moraw Południowych. Z jej wież (wysokich na 84 m) rozciąga się przepiękny widok na stare miasto. 
  Katedra św. Piotra i Pawła w Brnie jest znakomicie rozpoznawalna, jej sylwetkę umieszczono m.in. na monecie 10-koronowej. 
  Ciekawostką tego obiektu jest bicie w dzwony już o godzinie jedenastej. Według legendy tradycja ta pochodzi z czasów, kiedy miasto było oblegane przez Szwedów i jako jedyne na Morawach obroniło się przed nimi. Dowódca wojsk Szwedzkich zadecydował, bowiem, że jeśli nie uda mu się zdobyć Brna do południa, to wojska odejdą. W tej sytuacji dowódca obrońców, niejaki Louis R. de Souches rozkazał dzwonić już o godzinie jedenastej i Szwedzi pozostawili miasto niezdobyte."

źródło: http://brno.lovetotravel.pl/katedra_swietych_piotra_i_pawla_w_brnie

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz